Má smysl SSD?

Jestliže je Váš počítač pomalý, všechno na něm dlouho trvá, tak je možná na vině přístupová doba a datová propustnost u vašeho disku. Většina lidí o tomto problému moc neví, a proto v prvé řadě sahá po tom jednodušším a to navýšení operační paměti (RAM).

Operační paměť se stará o zápis a čtení dočasných dat ukládaných systémem nebo programy. Má mnohem rychlejší chod hlavně díky tomu, že je speciální sběrnicí spojena přímo s procesorem, který na ni posílá specifické požadavky na bloky dat, které paměť rychle vyřídí. Takže navýšením této paměti také neuděláte rozhodně chybu.

Jako další je na řadě procesor, jehož frekvence a schopnost vyřizovat požadavky a výpočty jsou také přímo úměrné rychlosti počítače.

Nyní se dostáváme k disku, na který jsme již narazili u úvodu. Klasické starší disky zvané HDD (Hard Disk Drive) který se používá v počítačích pro ukládání dat. Problém je v tom, že je postaven na principu magnetické indukce, a o přenos dat se stará čtecí a zapisovací hlava, která běhá po plotně. Plotna se točí rychlostí 5400 nebo 7200 otáček za minutu u některých serverových disků až 15000 otáček za minutu. Tato rychlost je do jisté míry zodpovědná i za rychlost načítání dat z disku. Průměrný (střední) čas, za který je disk připraven číst nebo zapisovat data, se označuje jako přístupová doba. V současné době je okolo 8,5 ms.

Pokud tedy stále bádáte po důvodu proč je Váš počítač pomalý tak je to právě disk který může za tuto nepříjemnost. Vyřešením tohoto problému je přejít z HDD na SSD (Solid State Drive). SSD je typ datového média, který ukládá data na flash paměť. Na rozdíl od klasických pevných disků neobsahuje pohyblivé mechanické části a má mnohem nižší spotřebu elektrické energie a mají výrazně nižší latenci a tím snadno dosahují vyšších rychlostí při čtení, než nabízejí pevné disky. Nevýhodou ovšem je výrazně vyšší cena v přepočtu vůči kapacitě. Většina uživatelů využívá možnost, že si na operační systém pořídí rychlý SSD disk a pro data, ke kterým přistupuje ne tak často, disk mechanický.

Aktuálně se začínají používat disky specifikace NVMe do patice M2.  Vysoce výkonné řešení založené na PCIe NVMe™, které je více než 2x rychlejší než SSD disky s rozhraním SATA a 40x rychlejší než klasické pevné disky s 7200 ot/min.  Pomocí rozhraní PCIe Gen 3.0 x4 mohou nároční uživatelé se proplést úskalím obtížných projektů s pomocí vysokorychlostních přenosů dat do rychlosti až 2500 MB/s. Disky používají nativní řadiče operačního systému a splňují normu NVMe 1.2, což uživatelům umožňuje maximálně využít vysoké propustnosti, IOPS a nízké latence, která je dostupná systému podporujícím NVMe. Tento protokol byl navržen specificky na podporu disků s pamětí Flash, na rozdíl od rozhraní SATA, které bylo navrženo pro tradiční disky s otáčejícími se plotnami. Odstraňuje tak úzké hrdlo a umožňuje systému okamžitý přístup k zařízení, jakmile je disk SSD nainstalován.